top of page

Kiralanabilir Konteyner Evler #2


İlk "kiralanabilir konteyner evler" yazımın devamı olarak, şimdi de Avrupa'dan seçtiğim örneklerle devam etmek istiyorum. Amerikan "tiny house"lara göre tasarım dili anlamında kendime daha yakın buldum.


Nakliye Konteyner Ev, Tiny House, shipping container, airbnb, kiralık konteyner


1 Modern Kargo Konteyneri / Tiny House | ALMANYA


Yazıya, yaptıkları işlerle bana ilham veren, sevdiğim ve takip ettiğim Containerwerk'in Almanya'daki bir projesiyle giriş yapalım. 21 tane 40-feet'lik konteynerin üçerli şekilde gruplanmasıyla 7 adet eş yaşam birimi oluşturulmuş. Bu üç'lü gruptaki her bir 26 m²lik "mikro modern ev", birbirinin aynısı. Bu tek hacim bize giriş ve ıslak hacmin devamında bir kitchenette (küçük mutfak), buna bitişik bir oturma/çalışma alanı ve çift kişilik bir yatak sunuyor. Ayrıca her birim için kendine ait bir teras da oluşturulmuş. Tipik bir otel odası gibi ama bence daha fazlası. Benzer alternatifler için SONDURAK'ın konaklama ve tek ev projelerini inceleyebilirsiniz.Nakliye Konteyner Ev, Tiny House, shipping container, airbnb, kiralık konteyner
Project:Boardinghouse Wertheim

2 Misafir Evi | FRANSA


Almanya'dan Fransa'ya, Loire Vadisi'ne geçelim. 1 adet 40-feet'lik nakliye konteynerinden dönüştürülmüş Virginie'nin Konuk Evi, bahçede misafirler için ana yapının yanına yerleştirilmiş.

Önceki tek konteyner plan çözümlerinden aşina olduğumuz bir yerleşimi var. Bahçe manzaralı bir oturma alanını 2 kişilik yemek masası ve kitchenette (küçük mutfak) takip ediyor, ıslak hacim ve yatak odasıyla tamamlanıyor. Cephe kaplaması ve dolu/boş oranları başarılı. İç mekanda tercih edilen ahşap kaplama duvar ve tavanın beyaz olması gözüme dengeli geldi.


Bulunduğu coğrafya ile ilgili kısa bir bilgi notu da eklemek isterim. Loire Fransa'nın en uzun nehri ve 280 km boyunca uzanan Loire Vadisi'ni de kapsamakta. Birçok isimle anılan vadi, kale ve şato sayıları sebebiyle “Krallar Vadisi”, üzüm bağları, kiraz, enginar ve kuşkonmaz tarlarından ötürü de Fransa’nın Beşiği ve Fransa’nın Bahçesi olarak bilinmekteymiş.Nakliye Konteyner Ev, Tiny House, shipping container, airbnb, kiralık konteyner
Misafir Evi | Fransa

3 Tiny House | NORVEÇ


Norveç'ten 1 saat uzaklıkta Numedalslågen nehri kıyısındayız. 20-feet'lik konteyner, yaşam alanı için ayrılmışken 10-feet'lik konteyner'da bizi bir sauna bekliyor. İki kişilik konaklamaya daha uygun olacak şekilde tasarlanan ev, üzerinde cam tavan olan çift kişilik bir yatak, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir kitchenette (küçük mutfak) ve aynalarla çevrili sıra dışı bir banyodan oluşuyor. Soba destekli teras nehir manzarası için sizi dışarı çağırıyor. Aslında evin kurgusu, ait olduğu doğanın tadını çıkarmanızla ilgili ipuçları veriyor, gerisi size kalmış.


Nakliye Konteyner Ev, Tiny House, shipping container, airbnb, kiralık konteyner
Tiny House | Numedalslågen

4 Konteyner Kabin | İNGİLTERE


Avrupa turumuz İngiltere ile sona eriyor. Konteynerimiz bu sefer pek çok yürüyüş ve bisiklet yolunun bulunduğu North York Moors'un eteklerinde ve ödüllü yemek kasabası Malton yakınlarında. 3 adet eş 40-feet'lik konteyner manzaraya karşı olacak şekilde yan yana konumlandırılmış. Konteynerin bize sunduğu ideal planlama burada da uygulanmış. Dönüştürülmüş konteyner yapıların sağlamış olduğu bir avantaj olarak özellikle ilk fotoğrafta toprağa ne kadar az müdahale edildiğine dikkat çekmek isterim.


Nakliye Konteyner Ev, Tiny House, shipping container, airbnb, kiralık konteyner
Konteyner Kabin | İngiltere

 

Siz de düşüncelerinizi, beğendiğiniz / beğenmediğiniz noktaları yazabilirsiniz. Bu tip kiralanabilir evlerde tatil yapmak hoşunuza gider mi? Çok mu küçük yoksa yeterli mi? Sizin için doğa mı daha belirleyici yoksa konfor mu?
40 görüntüleme2 yorum

2 comentarios


Levent CEBECI
Levent CEBECI
19 mar 2022

Norveç'teki örneği çok beğendim. Cam tavan beni cezbetti.


Bu tip bir mekanda tatil geçirmeye çok sıcak bakıyorum, zira kalıcı olarak böyle bir yaşam alanınında hayat sürdürelebilir mi sorusuna yanıt bulabilirim sanıyorum ki.


Me gusta
Baran Akman
Baran Akman
21 mar 2022
Contestando a

Cam tavanı araba dışında yatak odasında deneyimlemedim, güzel olurdu :) Norveç tatil için iyi bir seçenek ama bir otel odası formatında. "Hayat sürdürülebilir mi" sorusu için belki daha büyük bir alternatif düşünmek lazım

Me gusta
bottom of page