top of page

Kiralanabilir Konteyner Evler #1


Bu yazının konusu, özellikle tasarımıyla ve içinde bulunduğu etkileyici doğal peyzajıyla öne çıkan, nakliye konteynerinden dönüştürülmüş, kiralanabilir "tiny house"lar. Seçimler, açıklama metinleri ve görsellerin doyuruculuğu sebebiyle airbnb üzerinden yapıldı. Örnek bol olunca yazıyı Amerika ve Avrupa olmak üzere iki ayrı bölüme ayırdım. Amerika ile başlayıp Avrupa'dan örneklerle devam edeceğim..


Nakliye Konteyner Ev, Tiny House, shipping container, airbnb, kiralık konteyner


1 Konteyner Ev | Catskills Dağları


İlk örneğimiz konum olarak New York'un 2 saat kuzeyinde, yürüyüş parkurlarına yakın, 20 dönümlük bir arazi üzerinde bulunuyor. 20-feet'lik (uzunluk ~6 mt) bir nakliye konteynerinin ileri dönüştürülmesiyle oluşturulmuş. Odun sobasını merkezine alan ev bir çekyat, portatif bir ocağın da olduğu kitchenette (küçük mutfak), 2 kişilik küçük bir yemek masası gibi temel ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlanmış. Dışarıda ateşin etrafında vakit geçirebileceğiniz oturmalar mevcut. Kompost tuvaleti, banyo ve 10-feet'lik konteyner-sauna ise evin dışında başka bir hacimde çözülmüş. Tiny House felsefesindeki basit, yalın, fazlalıkları alınmış yaşam tarzının tatil versiyonu gibi düşünebiliriz. Aslında bize iyi gelecek olan, şelale sesiyle baş başa kalacağımız bir doğa, daha fazlası değil.


Nakliye Konteyner Ev, Tiny House, shipping container, airbnb, kiralık konteyner
Container Cabin in the Catskills

2 Konteyner Ev / The Box Hop | Hocking Hills


Issızlığın ortasındaki ikinci mekanımız Amerika'nın Ohio eyaletinde, Rockbridge bölgesinden. Üç adet 40-feet'lik nakliye konteynerinin birleşimiyle oluşturulmuş. Giriş kattaki 2 konteynerde oturma, yemek, mutfak, yatak odası ve banyo mahalleri çözülmüş. Zemin kat ile aynı seviyede olacak şekilde, doğal toprak zeminden yükseltilmiş geniş teras, manzarayı biraz daha yukarıdan izleme fırsatı sunuyor. Üst kattaki tek konteynerde ise diğer iki yatak odası ve bir banyo mevcut. Giriş kattaki konteynerlerin çatısı 1.katta geniş bir garaj kapısı bağlantısı ile yine teras olarak hizmet veriyor. Bu iki teras ayrıca dışarıdan bir merdiven ile bağlanarak birbiri arasındaki geçiş kolaylaştırılmış. İlk örnekteki saunanın yerini burada dışarıya eklenmiş 6 kişilik bir jakuzi alıyor. Buralarda adet böyle galiba. Her şey olması gerektiği kadar, fazlalıklardan arındırılmış, dışarıdaki doğaya yönelik olarak düşünülmüş. Geniş doğramalardan orman manzarasını izleyebildiğimiz yatak odası ve teraslar benim favorim.


Nakliye Konteyner Ev, Tiny House, shipping container, airbnb, kiralık konteyner
The Box Hop | Hocking Hills

3 Konteyner Ev | Carolina Sahili


Ormanın derinliklerinden okyanusa geçiş yapalım. Kuzey Carolina sahilindeki 2 adet 40-feet'lik konteynerden oluşan tatil evi, birbirine eş fakat bağımsız olarak kurgulanmış. Bir çift veya küçük bir ailenin kullanımı için uygun olan konteynerler isteğe göre tek tek veya birlikte kiralanabiliyor. Benzer bir örnek için Sondurak'ın konaklama projesini inceleyebilirsiniz.


Nakliye Konteyner Ev, Tiny House, shipping container, airbnb, kiralık konteyner
Modern Beach Container Home

4 Cam's Konteyner | Rhode Island


Gerçek anlamda bir "tiny house" olan bu örnek Amerika'nın en küçük eyaleti Rhode Island'ta. Geniş cephesinde de kapıları olan 20-feet'lik nakliye konteyneri, her metrekaresi düşünülerek tasarlanmış. Küçük bir dere üzerine kurulmuş olan ev, peyzaj ve oturum anlamında beni pek tatmin etmedi. İç mekandaki 2 kişilik yatak, kullanılmadığı zamanlarda bir mekanizma aracılığıyla tavan seviyesine çıkartılabiliyor. Yer tasarrufu anlamında çok akıllıca bir çözüm. Buna benzer detaylar minibüslerin karavana dönüştürülmesinde de kullanılıyor. Bu evde en çok hoşuma giden, kullanılan malzemelerle birlikte tercih edilen renk tonları oldu. Küçük bir mekanı daha ferah göstermek adına başarılı olmuş diyebilirim. Abartıdan uzak, gözü yormuyor, basitliğin güzelliği yakalanmış. Mutfak, bu metrekaredeki bir ev için hiç de küçük değilken ıslak hacim için aynı şeyi söylemek zor. Konteyner'in sahibi aynı zamanda onu tasarlayan ve üreten Cam'in, tüm detayları anlattığı videosunu buradan izleyebilirsiniz.


Nakliye Konteyner Ev, Tiny House, shipping container, airbnb, kiralık konteyner
Cams Konteyner | Rhode Island

 

Siz de düşüncelerinizi, beğendiğiniz / beğenmediğiniz noktaları yazabilirsiniz. Bu tip kiralanabilir evlerde tatil yapmak hoşunuza gider mi? Çok mu küçük yoksa yeterli mi? Sizin için doğa mı daha belirleyici yoksa konfor mu?
56 görüntüleme2 yorum

2 Comments


Levent CEBECI
Levent CEBECI
Mar 10, 2022

Avrupa'da var mı acaba kiralanabilir konteyner ev? 😀

Like
Baran Akman
Baran Akman
Mar 10, 2022
Replying to

Bir sonraki yazı Avrupa'dan olacak :)

Like
bottom of page