top of page

Konteyner Oteller

Nakliye konteynerleri kullanılarak tasarlanan otellerin, sıra dışı konseptlerle vitrine çıkıyor olması konuya olan ilginin arttığının bir göstergesi. Misafirlerine konaklama dışında farklı bir deneyim sunma iddiası da olan bu otellerin yakın gelecekte daha güçlü bir alternatif olacağı şüphesiz.

Nakliye Konteyner Ev, Tiny House, shipping container, airbnb, kiralık konteyner


1 Mobil Otel | Flying Nest


12 m² lik her bir oda ileri dönüştürülmüş bir nakliye konteyneri olan bu "mobil otel", Fransız tasarımcı Ora Ito tarafından tasarlanmış. Bu yeni kavram Fransız Accor Hotels'in test ettiği bir konsept diyebiliriz. Yapılan organizasyonların hemen yanı başına kurulan mobil otel, kullanıcılara o etkinliğe yakın olma fırsatı ve deneyimi sunuyor. 1800 mt'de, Fransız Alplerindeki Avoriaz Kayak merkezinden Le Mans yarışlarına kadar farklı mekanlarda hizmet vermiş. Bir günden kısa sürede kurulumu tamamlanan Flying Nest, iki kişilik yatak, küçük bir yaşam alanı, banyo ve eşsiz bir manzara sunuyor. Yan yana ve üst üste olacak şekilde uygulaması yapılan konteynerler teraslarla birbirine bağlanıyor.Nakliye Konteyner Otel, mobile hotel, shipping container,
Flying Nest

2 ContainHotel


Prag merkezli mimarlık ofisi Artikul 'un Çek Cumhuriyeti'nin Treboutice kentinde tasarladığı butik otel, kolayca demonte edilebilen ve farklı yerlere taşınabilen 3 adet ileri dönüştürülmüş konteynerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Zemin kattaki 2 adet 20-feet'lik konteyner 4 kişilik bir oda, ıslak mekanlar, teknik hacim ve depo için ayrılmış. 1.katta bu konteynerlere dik şekilde konumlandırılan 40-feet'lik konteynerde ise ortak paylaşımlı geniş bir terasla 4 adet oda çözümlenmiş. Sürdürülebilir ve çevre dostu prensiplerle inşa edilen yapı, nereye taşınırsa taşınsın minimum ayak izi bırakmak adına demiryolu travesleri üzerine oturtulmuş. Yerel bir elektrik güç kaynağına bağlı olan otel su tasarruflu musluklarla donatılmış, duş ve lavaboları besleyen entegre bir su deposuna sahip. Yerel bir kereste fabrikasından elde edilen geri kazanılmış ahşap kalaslarla yapılan tenteler, ısıtma ve soğutmadan tasarruf etmek için hem çatıyı yalıtıyor hem de yaz aylarında gölge sağlıyor.

Nakliye Konteyner Otel, mobile hotel, shipping container,
ContainHotel

3 Butik Konteyner Otel | BALİ


Endonezya, Bali'deki Grimana Misafir Evi, 8 konteynerlik bir butik otel. Giriş kat resepsiyon, mutfak ve açık oturma alanından oluşurken üstteki iki kat odalar için ayrılmış. Her oda, cephe genişliği kadar bir doğramayla geçiş yapılan kendi balkonuna sahip. Katlar arasında ve kat içindeki sirkülasyon, konteynerler ile uyum içinde bir çelik konstrüksiyon ile sağlanıyor.


Nakliye Konteyner Otel, mobile hotel, shipping container,
Grimina Guest House | Bali

4 Crane Hotel | Amsterdam


Amsterdam'ın IJ nehrine bakan, kullanım ömrünü tamamlamış bir liman vinci olan Figee 2868,

- endüstriyel geçmişine de atıfta bulunmak adına - 3 adet nakliye konteynerinin eklemlenmesiyle tasarımcı Edward van Vliet imzasıyla bir yaşam alanına dönüştürülmüş.

Tasarım, Amsterdam'ın endüstriyel tarihine saygı göstermeyi amaçlarken, konuklar için manzarayı en üst düzeye çıkarmaya ve çevredeki alanla bağlantıya odaklanan bir deneyim sunuyor. Giriş kat, altında depolama alanlarının olduğu bir merdivenin ayırdığı oturma alanı ve mutfaktan oluşuyor. Yukarı çıktığımızda bizi bir yatak odası ve ıslak hacim karşılıyor. Eskiden makine operatör odası olan en üst konteynerde ise çevrenin panoramik görüntüsünü sağlamak için, bir duvarın kaldırılıp yerine dışarı doğru çıkıntı yapan cam bir çerçevenin eklendiği başka bir yatak odası var. Cam kenarında uyuyanlar için farklı bir deneyim olacağı şüphesiz.

Nakliye Konteyner Otel, mobile hotel, shipping container, amsterdam, Figee2868
Figee 2868 | Amsterdam

5 "Sleeping Around" Pop-Up Konteyner Otel


Bu otel için yapılacak en iyi tanımlama sanırım kullanıcıdan gelen talebine göre dünyayı dolaşan bir pop-up otel olması. Pop-up kavramı, geçici bir yerde hızla açılan ve yalnızca kısa bir süre için faaliyet göstermesi amaçlanan bir mağaza veya başka bir işletmeyi ifade ediyor. Konaklama ve pop-up kavramını bir araya getiren 3 girişimci, arz-talep modeliyle, takipçilerinden gelen geri bildirimlere göre yeni lokasyonunu belirliyor.

Sleeping Around 7 adet 20-feet'lik nakliye konteynerinden oluşuyor. 4 tanesi otel odası olarak diğerleri de mutfak, sauna ve özel bir kahvaltı ve dinlenme alanı olarak hizmet veriyor. Odalarda 2 kişilik bir yatak, küçük bir gardrop, duş ve tuvaleti olan bir ıslak hacim ve klima mevcut. Manzarayı daha fazla deneyimlemek için uzun cephe boyunca sürgülü cam kapılar kullanılmış.

'Sleeping Around' otel, kendi su sistemine ve güneş veya rüzgar enerjisi kullanma potansiyeline sahip, bu da onu gerçekten kendi kendine yeterli ve sürdürülebilir bir bina haline getiriyor.Nakliye Konteyner Otel, mobile hotel, shipping container, sleeping around
Sleeping Around


6 Stow-Away Apart Otel | Londra


Tasarımı Doone Silver Kerr Design Studio tarafından yapılan Londra-Waterloo'daki Stow-Away, 25 adet 30-feet'lik konteyner'in kullanıldığı bir apart otel. Her katta yan yana olmak üzere 5 adet konteyner/oda bulunurken giriş kat şarap evi olarak hizmet veriyor. Otelin arka tarafında odalar arasında sirkülasyonu sağlayan asansör, merdivenler ve konukların Londra silüetine bakmaları için balkon alanları var. Konteynerlerin sokağa bakan ucu tamamen kesilmiş ve geniş doğramalar kullanılmış. Kullanılan çelik güneşlikler hem işlevsel hem de tasarıma katkı sağlıyor. Odaların tasarımında modern bir çizgi hakim. Oda genişliğindeki yatak, yeri geldiğinde duvardaki yastık ile TV izlemek için konforlu bir alana dönüşüyor. Her odada tekli bir ocak, lavabo ve bulaşık makinesinin yanı sıra yemek pişirme ekipmanları mevcutken banyo gereken konforu sunuyor. Otelin tasarımcılarından Ross Kerr "Stow-Away, giderek daha esnek, yenilikçi, teknoloji odaklı kentsel yapılara yönelik taleplere yanıt vererek karmaşık, kısıtlı alanların potansiyelini ortaya çıkarabilecek yeni inşaat tekniklerine olan hevesimizi gösteriyor" açıklamasıyla konteyner mimarlığının potansiyeline dikkat çekiyor.
Cargotecture, Shipping Container, Nakliye Konteyner, Hotel, Apart Hotel, Konteyner Otel
Stow Away | Londra - Waterloo

 

Siz de düşüncelerinizi, beğendiğiniz / beğenmediğiniz noktaları yazabilirsiniz. Bu tip otellerde konaklamak hoşunuza gider mi? Çok mu küçük yoksa yeterli mi? Sizin için doğa mı daha belirleyici yoksa konfor mu?

84 görüntüleme2 yorum

2 Comments


Levent CEBECI
Levent CEBECI
Apr 08, 2022

Amsterdam'dakini gidip göreceğim muhakkak :)

Like
Baran Akman
Baran Akman
Apr 08, 2022
Replying to

Harika olur, yorumlarını merak ediyorum şimdiden :)

Like
bottom of page